Sanace vlhkých stavebních konstrukcí

K porušování zdiva staveb nadměrnou vzlínající vlhkostí z podloží dochází z důvodů


  • nedostatečnou původní hydroizolací
  • vhodná původní hydroizolace, jejíž funkce už stářím skončila
  • absence jakékoliv hydroizolace


Výkvěty vykrystalizovaných solí, poškozené fasády – to vše je průvodním znakem vlhkosti ve zdivu.


Přítomnost tohoto nežádoucího problému v podobě fleků na fasádě, opadávající omítky, hub, plísní a podobně jasně nasvědčuje tomu, že je opravdu nejvyšší čas nadbytečnou vlhkost odstranit a zabránit jejímu šíření. Navíc je to zároveň nejen stavební, ale i estetický a hygienický problém. Navlhnuté konstrukce podléhají rychleji zvětrávání, v důsledku toho se materiály a konstrukce postupně rozpadají, až nakonec dojde k destrukci samotného objektu.

Pokud vlhkost ještě nevidíte, určitě ji cítíte, poněvadž plíseň na zdech a podlaze rozhodně nevoní. Abyste se ale vlhkosti spolehlivě zbavili, musíte zjistit její příčiny. Když vám vlhkost dobývá stěny, zkontrolujte, jak kvalitně v místnostech větráte. Pokud v nich neproudí vzduch, například v koupelně máte nedostatečně výkonnou ventilaci a podobně a vy už vidíte i tmavé plísňové skvrny, je jasné, že v ní dochází ke kondenzaci vlhkosti. Daří se jí téměř všude tam, kde nemůže cirkulovat vzduch – ze všeho nejvíc ale ve sklepech, prádelnách, koupelnách, rozích kuchyň, ale i za skříněmi v blízkosti stěn a podobně.

Ve zdivu se voda vyskytuje obyčejně ve všech skupenstvích. Má schopnost migrovat přes stavební materiál, který tak ztrácí své původní vlastnosti – tepelně izolační vlastnosti, soudržnost a kompaktnost. Pokud můžete, ze všeho nejdříve vyvětrejte a potom místnosti vytápějte elektrickým ventilačním tělesem nebo i silným fénem, i něčím, co dá vzduch v těchto ohrožených prostorách opravdu do pohybu.

Je dobré vlhkou skvrnu obkreslit tužkou tak, abyste mohli sledovat, jestli se opravdu vysouší a zmenšuje. V jiném případě budete muset hledat závažnější příčinu mokra. Tou mohou být například zatékající okapy, špatné těsnění kolem oken nebo i docela obyčejná díra ve střešní krytině.

Doporučujeme důkladně prohlédnout i prosakující místo. Jde-li vlhkost z vnitřku zdi, hledejte špatnou trubku nebo okapy. Pokud je mokrá plocha navrchu stěny hned pod střechou, může to být právě kvůli nim. Pokud neuvidíte závadu, počkejte na déšť a pozorujte, zda okap přetéká nebo prosakuje. Podle toho ho buď vyčistěte nebo rovnou vyměňte. Prohlédněte a ověřte si, zda všechny trubky svádějí vodu na zem. Často se stává, že některé mohou být zarostlé rzí nebo zanesené spadaným mechem.  

Doma kapky vody rovněž dokáží udělat pořádnou neplechu. Dávejte pozor především na nádrže s vodou u bojlerů a WC. Zkontrolujte plováky, trubky a jejich spoje. Ještě horší jsou prosakující odpadní roury, protože s nimi riskujete i své zdraví. Zjistit, zda tečou, je docela jednoduché: stačí na zeď přiložit savý papír a několikrát spláchnout. Bude-li papír vlhký, budete mít jistotu. Zpočátku vám možná bude stačit dobrá izolační páska, ale ani ta nejkvalitnější nevydrží na věky. Opravě se prostě nevyhnete.  

Vlhké zdivo je velmi komplikovaný problém, který se nedá odstranit nějakým zázračným způsobem. Řešení by měla být konzultována s odborníky, protože svépomoc zde většinou nemá místo. Jde o závažný problém, který může mít vážné následky, a tak není na místě riskovat.  

Vlhkost a plísně

Nejúčinnější způsob, jak řešit problémy vlhnutí, je předejít jim. Ochranu konstrukcí před vlhnutím je možné dosáhnout pravidelnou údržbou, nejlépe před zimou a po ní. Střechu a jiné konstrukce, které vlhkostní poměry v budově ovlivňují, je třeba po poškození (vichřicí, ledem atd.) opravit a udržovat. Následující návod stručně sumarizuje nejdůležitější kroky, které by se v údržbě neměly vynechat.  

Mokré fleky na stropě jistě nenechají nikoho lhostejným. Na vině bude v rodinném domě střecha. Podívejte se na půdu a zkontrolujte všechny trubky, které jsou nad daným místem. Prohlédněte všechno, co souvisí s vodou. Co můžete, zaizolujte nebo nechte opravit. Jestli to nepomůže, je nezbytné prozkoumat střechu. Snažte se vyměnit všechny poškozené střešní tašky, které najdete. Jestliže je místo mezi střechou a komínem vyplněné maltou, je docela možné, že za ta léta seschla a popraskala a umožnila prosakování vody. Pokud budete opravdu pečliví, na čas vše urovnáte samolepicí izolační páskou. Jestliže ale použijete olověné těsnění, budete mít po starostech napořád.

V rodinném domku se stane, že se skvrny objeví i na stropech nižších podlaží. Je-li nad takovými místnostmi koupelna nebo WC, budete hned vědět, odkud se problém vzal. Zkontrolujte těsnění kolem vany a sprchy a dobře izolujte všechny spoje sanitárního vybavení a vodovodních trubek se stěnami a podlahou. Doporučujeme použít silikonové lepidlo. Není od věci překontrolovat i topení, hlavně těsnění u všech radiátorových ventilů. Rovněž i toaletu několikrát po sobě spláchněte a potom se podívejte, zda se neobjevilo mokro. Pokud ani tady neobjevíte závadu, začněte uvažovat o možnosti, že praskly trubky ústředního topení. V takovém případě ale určitě volejte odborníky.

Může se i stát, že objevíte vlhkou skvrnu na stěně u podlahy. Způsobit to může všechno možné, hlavně to, co k ní svádí vodu, třeba písek, který jste kdysi přivezli a naházeli ke stěně, až se někdy bude hodit. Obdobný problém může vyvolat i dřevěná terasa a parkovací plochy pro auta, které, pokud nejsou alespoň 15 mm pod izolační vrstvou zdí, budou také svádět vodu do domu a jeho zdí - třeba jen v podobě dešťových cákanců, ale na škodu to postačí. V takových případech vám pomůže, když stěnu natřete izolačním a vodu nepropustným nátěrem. Jestli ani pak mokrá skvrna nezmizí, nezbude nic jiného, než kopat a rozvést nové izolace.

Než se rozhodnete zakoupit chalupu či dům, vnímejte objekt nejen zrakem, ale i čichem. Pokud ucítíte zápach plísní, jde o první a včasné varování. Jestli vás to neodradí, pak je na místě se seznámit alespoň s některými účinnými přípravky proti plísním. Vhod určitě přijdou i dobré rady. Tady jsou některé z nich:


  • střechu opatřete funkčními okapy. V kurzu jsou plastové, mají snadnou montáž, nevyžadují zvláštní péči a velkým plusem je jejich dlouhá životnost.
  • pokud opouštíte dům na delší dobu, tak u vyhaslých a vyčištěných kamen i krbů nechte otevřená dvířka. Nezavírejte ani dveře jednotlivých místností – i když sami nebudete větrat, vzduch z komína větrání pomůže.
  • buďte pečliví při pátrání po zdroji vlhkosti, například i plíseň nad obklady u vany může znamenat, že je prasklá trubka pod nimi.

Na obranu proti plísním existuje mnoho přípravků. Na čistě biologické bázi je například Bio Repel. Není toxický ani chemický – takže je biologický. Odstraňuje plísně také z povrchu nevysušené omítky. Proniká až do zdiva a likviduje plísně totálně. Je bez zápachu a místnosti, které ošetříte tímto přípravkem, můžete bez obav obývat.